5 kroków do uruchomienia strony internetowej

Uruchamianie strony internetowej na serwerze to dla wielu ludzi bardzo tajemnicze zadanie, chcielibyśmy przybliżyć ten proces osobom, które zastanawiają się jak to wygląda od podszewki w 5 podstawowych krokach.

1. Domena czyli nasz adres w sieci

Adres internetowy (domena) to nazwa pod którą widoczna będzie nasza strona dla osób odwiedzających. Zazwyczaj domenę stanowi nazwa naszej firmy z odpowiednim rozszerzeniem np. .pl czy .com. Przed wyborem adresu należy sprawdzić czy wybrana przez nas domena nie jest już zarezerowana przez kogoś innego, sytuacja, w której pod jakąś domeną nie istnieje strona www, nie oznacza, że nie została ona przez kogoś wcześniej wykupiona.

2. Wybór odpowiedniego hostingu

Dobranie hostingu odpowiedniego do naszych potrzeb to bardzo ważna decyzja, od której może zależeć to czy będziemy w stanie obsłużyć ilość osób odwiedzających naszą stronę. Jeżeli chcemy uruchomić prostą stronę firmową zazwyczaj wystarczy podstawowy hosting, ponieważ ilość zapytań do takiej strony nie jest duża, a dodatkowo nie obsługujemy złożonych zapytań do dużych baz danych. Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku np. bloga lub jakiegoś rozbudowanego portalu. Tego typu strony potrzebują odpowiednio dużych zasobów serwera. Przy dużych projektach zamiast zwykłego hostingu należy pomyśleć o VPS lub serwerach dedykowanych.

3. Stworzenie strony internetowej

Od złożoności projektu zależy technologia jaka zostanie użyta do przygotowania strony www. Dla stron statycznych można ograniczyć się do takich technologii jak HTML i CSS. Przy większej złożoności (mówimy tutaj o stronach dynamicznych) dodatkowo używa się między innymi JavaScriptu oraz technologii działających po stronie serwera jak PHP. Ważnym czynnikiem przy budowaniu większych konstrukcji jest aby osoby tworzące projekt potrafiły odpowiednio go zooptymalizować w każdej warstwie. Dla osoby oglądającej taką stornę internetową objawia się to szybszym jej wczytywaniem.

4. Wgranie plików na serwer

Gdy wybraliśmy już domenę i hosting, pliki stworzonej przez nas strony wgrywamy na serwer FTP, aby osoby wpisujące w przeglądarce adres, który wybraliśmy mogły zobaczyć naszą stronę internetową.

5. Dodanie adresu do wyszukiwarek

Ostatnim krokiem jest dodanie naszej strony do wyszukiwarek intenetowych. Dzięki temu zabiegowi użytkownicy będą mogli odnaleźć w sieci udostępniane przez nas treści.

Po wykonaniu wszystkich kroków możemy cieszyć się stroną internetową dostępną dla wszystkich. Jednak to nie koniec naszych działań, ponieważ przed nami zadanie wymagające cierpliwości i znajomości działania wyszukiwarek, czyli pozycjnowanie, ale to temat tak rozległy, że zasługuje na osobny wpis.

Kategorie
  • Poradniki (1)